Haber

AB, 2030 yılına kadar enerji tüketimini azaltacak

Avrupa Birliği ülkeleri, 2030 yılına kadar mutlak güç tüketimini yüzde 11,7 oranında azaltmayı kabul etti.

Avrupa Birliği Konseyi (AB) ve Avrupa Parlamentosu (AP), nihai enerji tüketiminin azaltılmasına ilişkin müzakerelerde geçici bir anlaşmaya vardı. Anlaşmaya göre, AB ülkeleri nihai güç tüketimlerini 2030 yılına kadar yüzde 11,7 oranında azaltacak.

AB Yönetim Kurulu ve AP ayrıca, kesin güç tüketimi için yıllık güç tasarrufu hedefini 2024’ten 2030’a kadar kademeli olarak artırmaya karar verdi. Üye ülkeler bu süreçte nihai güç tüketiminde yıllık ortalama yüzde 1,49 tasarruf edecek. Söz konusu yıllık tasarruf oranı 31 Aralık 2030’da yüzde 1,9’a ulaşacak.

Yeni karar kapsamında toplu taşıma ve silahlı kuvvetler dışındaki tüm kamu kurumları elektrik tüketimine ilişkin yükümlülüklerini yerine getirecek. Buna göre, kamu kurumlarına ilişkin binaların her yıl toplam alanlarının en az yüzde 3’ünü yenilemesi gerekecek.

Bugün varılan geçici anlaşma, önce Konsey’deki Daimi Temsilciler Komitesi ile AP Sanayi, Araştırma ve Enerji Komisyonu’na sunulacak. Mutabakat Zaptı, parlamento ve Meclis tarafından resmen kabul edildikten sonra yürürlüğe girecek. – BRÜKSEL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu