Ekonomi

Borsa İstanbul’dan yeni rekor

13,00 prestijiyle BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 21,21 puan ve yüzde 0,30 fiyat düşüşüyle ​​7.238 puan oldu.

Toplam işlem hacmi 91.3 milyar liraya ulaştı.

Bankacılık endeksi yüzde 0,24, holding endeksi yüzde 0,65 değer kaybetti. Şube endekslerinin ortasında en çok kazanan yüzde 6,61 ile sigortacılık olurken, en çok gerileyen yüzde 3,17 ile finansal kiralama faktoringi oldu.

Küresel piyasalarda, dünya genelinde ekonomik aktiviteye ve enflasyon sorununa ilişkin kaygılarla karışık bir seyir göze çarpıyor.

Uzun süredir enflasyon ve durgunluk ikileminin ortasında kalan dünya ekonomileri için yumuşak iniş ihtimali varlık fiyatları üzerindeki baskıyı azaltsa da artık makroekonomik bilgilerden gelen sinyallerin net bir açıklama vermemesi fiyatlamayı zorlaştırıyor.

Analistler, bugün Euro Bölgesi, İngiltere ve Almanya’da açıklanan imalat sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin 50 seviyesinin altında olduğunu vurgulayarak, Avrupa’da ekonomik aktivitedeki telaşın devam ettiğini söylediler.

Analistler, bugün ABD imalat sanayi PMI, ISM imalat sanayi PMI, inşaat harcamaları ve JOLTS açık iş rakamlarının takip edileceğini belirterek, teknik olarak BIST 100 endeksinde 7.250 ve 7.350 seviyelerinin direnç konumunda, 7.000 ve 6.900 puan olduğunu belirtti. takviye konumundadır.

habermuratli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu