Haber

Büyükçekmece Belediye Başkanı Akgün: ‘Kentsel şartlara ulaşma çalışmalarında öncü olacağız’

Büyükçekmece Belediye Başkanı Akgün: “Kentsel şartlara ulaşma çalışmalarında öncü olacağız”

İSTANBUL – Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nin 45. Genel Kurulu’nda görüşülen Kent Şartı III Bildirgesi kabul edildi. Bildirgeye imza atan ilk belediye Büyükçekmece Belediyesi olacak.

Avrupa Kentsel Şartı, 1992 yılında Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi tarafından kabul edildi. Kentsel Şart, Avrupa’da çığır açan bir girişim olarak tanımlanıyor ve şehirler ilk kez rol oynayabilecek “ortak aktörler” olarak görülüyor. Toplumların karşılaştığı sorunların çözümünde. Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nin 45. Genel Kurulu’nda anlamlı bir etkinlik gerçekleştirildi. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı münasebetiyle bir resepsiyon ve stant açılışı gerçekleştirildi.

“Kentsel yaşam kültürüne kapsamlı bir yaklaşım ve detaylı bir model sunuyor”

Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi 45. Genel Kurulu için Fransa’nın Strazburg kentinde bulunan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Büyükçekmece Belediyesi tarafından yürütülen 2050 Vizyon Çalışmalarına paralel olarak Kentsel Durum III Beyanı’nın da hayata geçirileceğini duyurdu. Kongrede görüşülerek onaylanan Kentsel Şart III bildirgesine ilişkin konuşan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, şunları söyledi: “Kentsel Şart, şehirleri sorunların çözümünde rol oynayabilecek ortak oyuncular olarak gören, Avrupa’da çığır açan bir girişimdir. Kent kuralı, toplumların ilk kez karşı karşıya kaldığı bir durumdur. Kurul tarafından hazırlanan diğer kurallardan farklı olarak kentsel kural, uzlaşma statüsüne sahip değildir ve yerel yönetimler arasında alınacak bir karardır.” Zaman içinde yaşanan gelişmelere yanıt olarak kongrede, yerel yönetimlerin politikalarına öncülük etmek amacıyla 2008 yılında Avrupa Kentsel Şartı II: Yeni Şehircilik Bildirgesi kabul edildi. Kentsel Şart II metni, şehirlerin kentlere ulaşımını sağlayan bir belgedir. yeni sorunlara yanıt verecek kentsel planlama ve idari güce sahip. Bir dizi unsur ve karardan oluşur. Bu durum yeni bir kentsel yaşam kültürü için kapsamlı bir yaklaşım ve ayrıntılı bir model sunmaktadır. 2008 yılı sonrasında meydana gelen değişimler ve özellikle küresel salgın krizi sonucunda Avrupa’da kentsel yaşam koşulları, yeni koşullara uyum sağlamak amacıyla büyük değişikliklere uğramıştır. Önemli düzenlemeler yapıldı. Bu kriz, yerel yönetimlerin ulusal otoritelerle etkileşiminin yanı sıra ulaşım, sağlık, eğitim ve seçimlere ilişkin gelecek planlarını da etkiledi. Türkiye Cumhuriyeti, yerel yönetimleri kalkınmanın ve demokratik kalkınmanın ayrılmaz bir parçası olarak gören Avrupa Konseyi’nin kuruluşundan bu yana üyesidir. 1992 yılında Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’nı imzaladı. Kentsel Şart konusunda dikkatleri çekmek ve belediyelerimizi bilgilendirmek amacıyla Marmara Belediyeler Birliği tarafından detaylı bir çalışma yapıldı. Kentsel Şartın tarihsel gelişimindeki gelişmelerle şekillenen yeni içeriğin kentler ve kent hakları açısından değerinin tüm yönleriyle incelendiği bu kapsamlı çalışma, ülkemiz belediyeleri için faydalı bir rehbere dönüşecektir. Tüm bu bilgiler ve yapılan çalışmalar çerçevesinde belediye meclisimiz bana Kent Yönetmeliğini imzalamam için yetki verdi. Bu gelişmelere paralel olarak Büyükçekmece Belediyesi tarafından yürütülen 2050 Vizyon Çalışmaları doğrultusunda hazırlanan Büyükçekmece Kentsel Durumu hayata geçirilecek. “Uluslararası bir belge olan Avrupa Kentsel Kanun ile bütünlük sağlayan belediyemiz, Kentsel Kanun konusunda yerelde yürütülecek çalışmalara da öncülük edecektir.”

odemis-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu