Haber

Florida Valisi DeSantis, 6 Ocak Kongre Baskınını Protesto Olarak Tanımladı

YENİ ABD’de 2024 başkanlık seçimleri için aday olan Cumhuriyetçi Florida Valisi Ron DeSantis, “6 Ocak Kongre baskını olaylarının bir ayaklanma değil protesto olduğunu” savundu.

DeSantis, İngiliz komedyen Russell Brand’in Podcast’ine konuk oldu.

ABD’de 2020 başkanlık seçimlerinin ardından 6 Ocak 2021’de meydana gelen Kongre olaylarının “ayaklanma olmadığı” görüşünü paylaşan DeSantis, olaylara katılanların protesto için orada olduğunu söyledi.

DeSantis daha sonra bunun bir isyana dönüştüğüne dikkat çekti. “Ancak bunun ‘bir şekilde ABD hükümetini devirme planı’ olduğu fikri doğru değil. Medyanın (olaylardan) faydalanmak ve siyasi amaçlar için kullanmak için uydurduğu bir şey.” değerlendirmesini yaptı.

Olayların “maalesef” geliştiğine dikkat çeken DeSantis, protesto için orada bulunanlara isyancı demenin yanlış olduğunu iddia etti.

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın partisinin en yakın rakibi DeSantis, 6 Ocak Kongresi’ndeki olaylarla ilgili olarak, “Daha güçlü çıkmalıydı.” yorum yapmıştı.

kongre baskını

6 Ocak 2021’de aşırı sağcı gruplar ve eski ABD Başkanı Donald Trump destekçileri, 3 Kasım 2020 seçimlerinin sonuçlarının onaylanması oturumunun yapıldığı Kongre binasını bastı.

Şiddet olaylarına sahne olan baskında 1’i polis olmak üzere 5 kişi hayatını kaybetti.

haber-bergama.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu