Ekonomi

Kocaeli’den 2 bin çiftçiye yem bitkisi tohum desteği

KOCAELİ (İGFA) –Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, tarımsal üretimin kesintisiz devam etmesi için “2023 Bahar Dönemi Yem Bitkileri Tohumluk Destekleme Projesi” kapsamında 2 bin çiftçiye yüzde 50 hibeli 70 ton yem tohumu desteği veriyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın çiftçilerin gelir düzeyinin yükseltilmesi, katma değeri yüksek ürünler üretilmesi, tarımsal kalkınma ve hayvancılığın geliştirilmesi için teşvik ettiği temeller bu yıl da artarak devam ediyor. Büyükşehir, TABİP, mazot, gübre, meyve fidanları, arıcılık ekipmanları, yem bitkisi tohumları, modern sera meclisi ve sera naylonu ile Türkiye’ye örnek olan birçok tarımsal takviye çiftçinin yüzünü güldürüyor.

85 bin dönüm tarım arazisi

Geçen yıl bahar döneminde yaklaşık 6 milyon TL bedelle dane ve silajlık mısır tohumlarını yüzde 50 hibe ile dağıtan ve 55 bin dekar tarım alanına destek veren Büyükşehir, bu yıl da üreticilere tohum desteği sağlayacak.

2023 bahar döneminde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yüzde 50 hibe ile 70 ton yem bitkisi tohum takviyesinden 2 bin çiftçi yararlanacak. Kocaeli’nin değerli kırsal kalkınma atılımlarından biri olan Muhtarlık İşleri Başkanlığı Tarımsal Hizmetler Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen proje doğrultusunda 30 bin dekarı bu yıl olmak üzere 85 bin dekar, 85 bin dekar tarım arazisi desteklenecek. il genelinde silajlık ve dane mısır tohumlu tarım arazisi. Çiftçilere 70 dekar arazi için toplam 10 pakete kadar destek verilecek. Yem bitkisi tohum takviyesi ile hayvancılıkta yem maliyetlerinin düşürülmesi amaçlanmaktadır.

Yüzde 50 hibe yem bitkisi tohumluk esasından yararlanmak isteyen üreticiler 2023 Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) belgeleriyle belirlenen yerlere başvuruyor. Kandıra ilçesindeki çiftçiler Kandıra Belediyesi Yeni Hizmet Binası’na, diğer ilçelerdeki üreticiler ise Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Muhtarlığının (Valilik Yanı) yeni hizmet binasında bulunan Tarımsal Hizmetler Şube Müdürlüğü’ne başvurabilecek. , REAL AVM otoparkı) 3 Mart Cuma günü mesai bitimine kadar.

Tohum dağıtımının önümüzdeki hafta yapılması planlanıyor.

haberosmangazi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu