Haber

Lübnan’daki Filistin mülteci kampında çatışma: 5 ölü, 52 yaralı

Lübnan’ın güneyindeki Sidon kentinde yer alan ve 55 bine yakın Filistinli mültecinin ikamet ettiği Ayn el-Helva’da 7 Eylül’den bu yana yaşanan çatışmalarda 5 kişinin hayatını kaybettiği, 52 kişinin de yaralandığı belirtildi. .

Lübnan haber ajansı NNA’nın haberinde, Er-Ras el-Ahmar, Et-Tiri, Et-Tamir ve Et-Tavari mahallelerinde Fetih Hareketi ile diğer Filistinli gruplar arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı belirtildi.

Ağır silah ve havanların kullanıldığı çatışmalarda mülteci kampı dışındaki bölgelerde de hasar meydana geldiği bildirildi.

Sayda’daki El Hamshari Hastanesi Müdürü Riyad Abu’l Ayneyn’in açıklamalarına yer verilen haberde, 7 Eylül’den bu yana yaşanan çatışmalarda 5 kişinin hayatını kaybettiği, 52 kişinin de yaralandığı paylaşıldı.

Lübnan ordusu yaptığı yazılı açıklamada, kamp çevresindeki askeri birliklere ait bir merkeze 3 havan mermisinin düşmesi sonucu biri ağır olmak üzere 5 askerin yaralandığını duyurdu.

Açıklamada, mülteci kampında çatışan taraflara askeri merkezleri tehlikeye atmamaları çağrısında bulunuldu ve bu konuda gerekli tedbirlerin alınacağı kaydedildi.

Ayn el-Helva Mülteci Kampı’nda 7 Eylül’den bu yana devam eden çatışmalarda 35 kişinin yaralandığı daha önce açıklanmıştı.

Ayn el-Helva’da çatışmalar

Lübnan’ın en büyük Filistin mülteci kampı Ayn el-Helva’da 29 Temmuz’da başlayan çatışmalarda 13 kişi hayatını kaybetti, 60’tan fazla kişi de yaralandı.

Kanlı çatışmalar nedeniyle 4 bine yakın kişi evini terk etmek zorunda kaldı.

Kamptaki Filistinli gruplar arasında Lübnanlı tarafların arabuluculuğunda 31 Temmuz’da ateşkes sağlandığı açıklansa da çatışmalar aralıklarla devam etti.

Lübnan İçişleri Bakanı Bessam Mevlevi, 7 Ağustos’ta Ayn el-Helva Mülteci Kampı’nda durumun sakinleştiğini açıklamıştı.

Ayn el-Helva Mülteci Kampı’nda bir ay süren sakinliğin ardından taraflar arasında çatışmalar 7 Eylül’de yeniden başladı. Lübnan’ın resmi kurumu NNA, dün El Fetih Hareketi ile diğer Filistinli gruplar arasında çıkan çatışmada 20 kişinin yaralandığını duyurdu. Ayn el-Helva’da bir süre devam etti.

Lübnan’daki 12 Filistinli mülteci kampının en büyüğü olan Ayn el Helva’da 55 bine yakın Filistinli yaşam mücadelesi veriyor.

Lübnan ile Filistinli gruplar arasında 1969 yılında imzalanan Kahire Anlaşması’na göre kampların iç güvenliği Filistinli gruplar tarafından sağlanıyor, giriş ve çıkışlar ise Lübnan ordusunun kontrolünde bulunuyor.

mahmudiye-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu