Haber

Selahattin Demirtaş hakkındaki mahkeme kararlarını paylaştı: Kimseden tahliye talebinde bulunmadım

Halen cezaevinde olan Selahattin Demirtaş, avukatları aracılığıyla kullandığı Twitter hesabından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nin tahliye kararlarını paylaştı. Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tahliye kararlarını ve Anayasa’yı tanımadığını beyan ettiğini belirtti.

“KİMSEDEN TAHLİYE TALEP ETMİYORUM”

Demirtaş, “Merhaba. Bu seçim ortamında muhtemelen çok değerli değil ama büyük bir böbürlenme, iftira, ahlaksızlık ve haksızlıktan haberi olmayan kalmasın diye dört mahkeme kararı paylaşacağım. Öncelikle; Ben kimseden tahliye talebinde bulunmadım.Kılıçdaroğlu Bey de benim hakkımda sadece mahkeme bana karşı.Erdoğan mahkeme kararlarını,maddeyi ve Anayasayı tanımadığını beyan etti.Şimdi çok net oldu,bu dördüne bakalım. örnekler.

“AYNI SUÇLAMALARDAN 2. KEZ TUTUKLANDIM”

Hakkımda ilk tahliye kararı 2018 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi 2. Dairesi tarafından verilmişti. Erdoğan, “AİHM’in verdiği kararlar bizi bağlamaz” dedi. Karşı taarruzumuzu yapıp işi bitireceğiz’ dedi ve karar uygulanmadı. Hakkımda ikinci tahliye kararı 2019 yılında Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verildi. Erdoğan kararı tanımadı, karar uygulanmadı ve aynı suçlamalarla ikinci kez tutuklandım.

“DÖRDÜNCÜ TAHLİYE KARARI AİHM TARAFINDAN VERİLMİŞTİR”

Hakkımda üçüncü kararı Anayasa Mahkemesi verdi. Uzun tutukluluğum nedeniyle mahkeme ‘ihlal’ kararı verdi. Erdoğan kararı tanımadı, karar uygulanmadı. 2021 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Büyük Dairesi tarafından hakkımda dördüncü tahliye kararı verildi. Yine Erdoğan kararı tanımadı, ‘Onları bırakamayız’ dedi ve bu karar uygulanmadı.

Kaynak: ANKA / Yeni

karamursel-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu